Все про астрономічні спостереження.

Астрофізичні експерименти у космосі все ж таки відбуваються – їх проводить сама природа, а астрономи спостерігають за тими процесами, які відбуваються в далеких світах, і аналізують одержані результати. Ми спостерігаємо своєрідні експерименти у часи та бачимо таке далеке минуле Всесвіту, коли ще не існувала не тільки наша цивілізація, але навіть не було Сонячної системи. Тобто, астрофізичні методи вивчення далекого космосу фактично не відрізняються від досліджень, які проводять фізики на поверхні Землі, тому вірогідність астрономічних досліджень спостережень не менша, ніж реальних фізичних експериментів.

За часів Київської Русі астрономічні спостереження проводили монахи, які в літописах повідомляли про незвичайні небесні явища – затемнення Сонця і Місяця, появу комет або нових зір. З винайденням телескопа для спостережень за небесними світилами почали будувати спеціальні астрономічні обсерваторії. Першими астрономічними обсерваторіями Європи вважають Паризьку у Франції, яку відкрили у 1667 р, і Гринвіцьку в Англії (1675 р.). Зараз астрономічні обсерваторії працюють на всіх материках, і їх загальна кількість перевершує 400. В Україні працюють 7 астрономічних обсерваторій – у Києві (дві), Криму, Львові, Миколаєві, Одесі, Полтаві – та 2 астрономічні інститути у Харкові.

У природі абсолютно чорних тіл не існує, навіть чорна сажа поглинає не більше 99% електромагнітних хвиль. З іншого боку, якби абсолютно чорне тіло тільки поглинало електромагнітні хвилі, то з часом температура такого тіла стала б нескінченно великою. Тому АЧТ випромінює енергію, причому поглинання і випромінювання можуть відбуватися в різних частотах. Однак при деякій температурі встановлюється рівновага між випромінюваною та поглиненою енергіями. У залежності від рівноважної температури колір АЧТ не обов’язково буде чорним – наприклад, сажа в печі при високій температурі має червоний або навіть білий колір.

Чутливість ока залежить від діаметра зіниці – у темряві зіниці розширюються, а вдень звужуються. Перед астрономічними спостереженнями треба 5 хв посидіти у темряві, тоді чутливість ока збільшиться.

Шкільні телескопи-рефрактори мають об’єктиви з фокусною відстанню 80-100 см та набір окулярів з фокусними відстанями 1-6 см. Тобто збільшення шкільних телескопів може бути від 15 до 100 разів. У сучасних обсерваторіях є телескопи, у яких F>10, тому збільшення цих оптичних приладів може перевищувати 1000.

Принцип інтерференції електромагнітних хвиль дозволяє об’єднати радіотелескопи, які розташовані на відстані кількох тисяч кілометрів, що збільшує їх роздільну здатність до 0,0000111 – це в сотні разів перевершує можливість оптичних телескопів.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s