Ключові поняття і терміни теми № 4.

Апогей – найвіддаленіша точка від Землі точка орбіти Місяця або ШСЗ.

Геостаціонарний супутник – штучний супутник Землі, що рухається в площині земного екватора з періодом обертання, який дорівнює одній добі, і постійно знаходиться в зеніті певної точки на кураторі Землі.

Друга космічна швидкість – найменша швидкість, одержавши яку на поверхні небесного тіла, матеріальна точка може подолати його силу тяжіння й віддалитися в нескінченність.

Колова швидкість – швидкість, яку повинна мати матеріальна точка в напрямку, перпендикулярному до радіуса, щоб рухатися по коловій орбіті.

Перигей – найближча до Землі точка орбіти Місяця або ШСЗ.

Перша космічна швидкість – швидкість, одержавши яку в напрямку, перпендикулярному до радіуса, матеріальна точка може стати штучним супутником небесного тіла на коловій орбіті з радіусом, що дорівнює радіусу цього тіла.

Абсолютне чорне тіло – тіло, що поглинає все електромагнітне випромінювання, яке падає на нього, і саме випромінює кількість енергії, яка залежить тільки від його температури, а спектральний розподіл випромінювання підкоряється закону Планка.

Закон Віна – обернено пропорційна залежність від температури довжини хвилі, на якій абсолютно чорне тіло випромінює найбільшу кількість енергії.

Закон Планка – закон, який описує спектральний розподіл випромінювання АЧТ , тобто залежність кількості випромінювання енергії від частоти або довжини хвилі випромінювання. Цей розподіл має один  максимум, значення й положення якого залежать від температура (якщо довжина хвилі прямує до нуля або нескінченно зростає, кількість випромінюваної енергії прямує до нуля).

Закон Стефана-Больцман – закон, що визначає повну кількість енергії, яку випромінює одиниця поверхні АЧТ, ця кількість пропорційна четвертому степеню температури.

Ефективна температура – температура видимої поверхні небесного тіла, яку б вона мала, якби була АЧТ.

Радіотелескоп – інструмент для приймання та реєстрації радіовипромінювання від небесних об’єктів.

Рефлектор – телескоп, у якому випромінювання фокусується завдяки його відбиттю від дзеркала певної форми.

Рефрактор – телескоп, у якому випромінювання небесного об’єкта фокусується завдяки його заломленню в одній або кількох лінзах об’єктива.

Роздільна здатність – найменша кутова відстань між двома точковими об’єктами, які можна побачити в даний оптичний прилад як окремі об’єкти.

Спектр – розподіл за довжиною хвилі або частотою енергії, яку випромінює або відбиває небесне тіло.

Спектральний аналіз – визначення наявності та вмісту хімічних елементів у речовині поверхневих шарів небесного тіла за наявністю та інтенсивністю в його лінійчатому спектрі спектральних ліній, притаманних даному елементу.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s