Ключові поняття і терміни теми № 11.

Абсолютна зоряна величина — зоряна величина зорі, яку вона б мала під час її спостереження зі стандартної відстані в 10 пк.

Білий карлик — маломасивна зоря (М<1,2М0) на кінце­вій стадії еволюції, світить завдяки остиганню, має високу тем­пературу поверхні, але малі розміри.

Блакитний гігант — масивна зоря високої світності, що на­лежить до головної послідовності.

Головна послідовність — сукупність зір, джерелом енер­гії яких є реакція перетворення водню в гелій; на діаграмі «спектр — світність» займає смугу приблизно по діагоналі з лі­вого верхнього кута до правого нижнього.

Діаграма «спектр — світність» (діаграма Герцшпрунга — Рессела) — діаграма, на якій положення зорі визначається її спектральним класом (із фізичної точки зору — температурою її фотосфери) та світністю (або абсолютною зоряною величиною) і залежить від її маси та класу світності зорі.

Парсек (пк) — відстань, із якої велику піввісь земної орбіти видно під кутом в 111, дорівнює 206 265 а. о. = 3,08·1013 км.

Світність — кількість енергії, що її випромінює зоря в оди­ницю часу.

Спектральна класифікація — поділ зір на групи за темпе­ратурою фотосфери, а відтак і світністю (у межах певного класу світності), зовнішня ознака певного спектрального класу — на­явність у спектрі ліній тих елементів, що виникають за відпо­відної температури.

Спектрально-подвійні зорі — системи, подвійність яких установлюється за періодичним зсувом спектральних ліній у їх­ніх спектрах унаслідок орбітального руху компонент навколо їхнього центра мас.

Субзоря (коричневий карлик) — космічне тіло, що має ма­су, проміжну між масами планет та зір, і світить за рахунок енергії, накопиченої під час його утворення внаслідок гравіта­ційного стиснення.

Фізично-змінні зорі — зорі, що змінюють свою світність завдяки певним фізичним процесам, які в них відбуваються.

Цефеїди — пульсуючі змінні зорі, що змінюють свій блиск унаслідок коливань, викликаних зміною прозорості речовини під час іонізації та рекомбінації гелію в підповерхневих шарах зорі, і відповідного їхнього нагрівання та охолодження.

Червоний гігант — зоря з відносно холодною поверхнею, але великою світністю за рахунок великого розміру; певна ста­дія еволюції зір, розширення яких викликається збільшеним виділенням енергії внаслідок зміни типу ядерних реакцій.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s