Ключові поняття і терміни теми № 12.

Газові туманності — скупчення газу та пилу в міжзоряному просторі з переважною кількістю газу.

Еволюційні треки — шляхи переміщення зір на діаграмі «спектр — світність» при їх переході від одного етапу еволюції до наступного (з одного класу світності до іншого) у разі зміни типу термоядерних реакцій або їх припинення.

Наднова зоря — явище спалаху зорі, під час якого її блиск збільшується на 18 — 20m , більша частина речовини зорі розлі­тається, утворюючи газову туманність, яка поступово розши­рюється, а ядро зорі, стискаючись, перетворюється на нейтрон­ну зорю або чорну діру.

Нейтронна зоря — зоря проміжної маси в кінцевій стадії ево­люції (1,2 М0 <М< (3 — 6) М0), під час гравітаційного стиснення якої всі протонно-електронні пари перетворилися на нейтрони.

Нова зоря — компонент тісної подвійної системи, блиск якого раптово збільшується на 7 — 15m під час скидання речо­вини її поверхневих шарів унаслідок перетікання на неї речо­вини з іншого компонента (яким є зоря-карлик пізнього спек­трального класу) і виникнення тимчасових ядерних реакцій у поверхневих шарах зорі.

Планетарна туманність — кільцеподібна газова туманність, що утворюється під час скидання червоним гігантом своєї обо­лонки й перетворення його ядра на білий карлик.

Пульсар — нейтронна зоря, що є джерелом періодичного ім­пульсного радіовипромінювання.

Фізично-змінні зорі — зорі, що змінюють свою світність завдяки певним фізичним процесам, які в них відбуваються.

Цефеїди — пульсуючі змінні зорі, що змінюють свій блиск унаслідок коливань, викликаних зміною прозорості речовини під час іонізації та рекомбінації гелію в підповерхневих шарах зорі, і відповідного їхнього нагрівання та охолодження.

Чорна діра — об’єкт, радіус якого менший, ніж його граві­таційний радіус, тобто радіус, за якого друга космічна швид­кість дорівнювала б швидкості світла (кінцева стадія еволюції масивних зір (М>(3-6)М0); надмасивні чорні діри можливі як центральні утворення в галактиках і квазарах.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s