Ключові поняття і терміни теми № 14.

Квазар — зореподібне позагалактичне джерело радіо-, оптичного та інфрачервоного випромінювання.

Кулясте зоряне скупчення — скупчення зір, що має форму кулі й налічує сотні тисяч зір.

Розсіяне зоряне скупчення — скупчення в просторі зір, по­єднаних загальним походженням, має неправильну форму й на­лічує десятки або сотні зір.

Хвилі густини — підвищення густини зір та міжзоряної ре­човини в галактиці, яке, поширюючись зі швидкістю, що зале­жить від відстані до центра галактики, набувають спіральної форми й визначають зовнішній вигляд спіральних галактик.

Відкрита модель Всесвіту — модель Всесвіту із середньою густиною речовини, що дорівнює критичній або менша від неї, у цій моделі Всесвіт має необмежений розмір і необмежено роз­ширюється (має нульову або від’ємну кривизну простору-часу).

Всесвіт — це навколишній світ з усіма видами речовини та випромінювання, що розвивається в просторі та часі.

Гравітаційний колапс — стиснення речовини під дією влас­ної сили тяжіння.

Гравітаційний парадокс — невизначеність сили тяжіння, що діє з боку всіх мас Всесвіту в моделі нескінченного ньютонівського всесвіту.

Закрита модель Всесвіту — модель Всесвіту із середньою густиною речовини, більшою від критичної; у цій моделі Все­світ має додатну кривизну простору-часу, обмежений розмір.

Космологічний принцип — поширення на весь Всесвіт влас­тивостей однорідності та ізотропності Метагалактики (у достат­ньо великих масштабах), установлених астрономічними спо­стереженнями.

Космологія — розділ астрономії, що вивчає будову та ево­люцію Всесвіту на підставі астрономічних спостережень і за­гальних законів фізики.

Парадокс теплової смерті — суперечність між спостереж­ною структурою Всесвіту і безструктурним рівноважним ста­ном, якого мав би набути Всесвіт унаслідок дії другого принци­пу термодинаміки за нескінченний час свого існування в моделі нескінченного ньютонівського всесвіту.

Стадія випромінювання — стадія еволюції Всесвіту, у якій на темп його розширення впливала енергія випромінювання (змінювала інфляційну стадію й передувала стадії речовини).

Стадія речовини — теперішня стадія еволюції Всесві­ту, у якій на темп його розширення суттєво впливає енергія речовини.

Фізичний вакуум — стан матерії, у якому час життя еле­ментарних частинок визначається співвідношенням невизначеностей; у збудженому стані спричиняє від’ємний тиск, що викликає експоненціальний характер розширення Всесвіту на інфляційній стадії його еволюції.

Фотометричний парадокс — відсутність середньої яскра­вості неба, зіставної з яскравістю сонячного диска, яка б мала бути в моделі нескінченного ньютонівського всесвіту.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s