Ключові поняття і терміни теми № 5.

Вузол орбіти – точка перетину орбіти з основною площиною системи координат (найчастіше екліптикою, небесним екватором).

Затемнення Місяця – проходження Місяця крізь тінь та півтінь Землі, що утворюються при освітленні її Сонцем.

Затемнення Сонця – проходження Місяця між Землею та Сонцем, при якому Місяць повністю або частково закриває Сонце.

Кратер – круглі гори діаметром до кількох сотень кілометрів, які мають вали заввишки кілька кілометрів. Утворення кільцевої структури, що виникає на поверхнях планет та їх супутників під час астероїдних та метеоритних тіл.

Місячне море – частина місячної поверхні зі зниженою відбивною здатністю, утворена внаслідок виливання лави з надр Місяця.

Новий Місяць – конфігурація Місяця, за якої увечері із Землі видно найвужчий серп світила (коли Місяць знаходиться майже поміж Землею і Сонцем).

Озоновий шар – шар озону в атмосфері Землі, який утворюється внаслідок дисоціації молекулярного кисню під час поглинання короткохвильового та корпускулярного випромінювання Сонця й захищає поверхню Землі від цього випромінювання.

Остання чверть – конфігурація Місяця між повним та новим Місяцем, за якої Сонце освітлює половину видимого із Землі боку супутника Землі.

Парниковий ефект – підвищення температури поверхні та нижньої атмосфери планети за рахунок енергії, що її випромінює в інфрачервоній ділянці спектра поверхня планети й поглинає в інфрачервоні ділянці спектра поверхня планети й поглинає та частково випромінює вниз атмосфера планети (створюється насамперед вуглекислим газом та водяною парою).

Перша чверть – конфігурація Місяця між новим та повним Місяцем, за якої Сонцем освітлена половина видимого із Землі боку супутника.

Півтінь – частина простору за Землею, де під час місячного затемнення світло Сонця ослаблене, тому що частина сонячного диска закрита Землею.

Повний Місяць – конфігурація Місяця, коли Місяць знаходиться з протилежного боку від Сонця.

Реголіт – відносно пухкий поверхневий шар Місяця (та інших без атмосферних тіл Сонячної системи), перероблений бомбардуванням поверхні метеоритами та корпускулярним випромінюванням Сонця..

Сарос – період (у 18 років і 10 діб) повторення затемнень.

Термінатор – межа між освітленою та неосвітленою Сонцем частинами видимого диска Місяця або планети (має форму пів еліпса).

Фази Місяця – ріні форми освітленої частини видимого диска, які бачить спостерігач на Землі (кількісно визначаються відношенням ширини освітленої частини диска до його діаметра).

Ядро – внутрішня оболонка планети, що утворюється виділенням з мантії найбільш важких порід (металеве або силікатно-металеве у планет земної групи та силікатне у планет-гігантів); внутрішня оболонка зорі, де відбуваються термоядерні реакції, що ї джерелом її енергії.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s